پرسلان

پرسلان چیست؟

پرسلان ها دارای بدنه ای متراکم هستند که علاوه بر جذب آب بسیار پایین (کمتر از5/0 درصد) ،استحکام بسیار بالایی دارد و در برابر تغییرات ناگهانی دما مقاوم است بنابراین دچار یخ زدگی و شکستگی ناشی از آن نمی شود. به دلیل این ویژگی های منحصر به فرد این محصول در ردیف محصولاتی با کیفیت برتر قرار می گیرد. به آن سرامیک ضد آب هم اطلاق می شود و به عنوان نما و کفپوش داخل و به ویژه خارج ساختمان مناسب است.

پرسلان

پرسلان ترکیبات رزینی و پلیمری ندارد بنابراین در برابر حرارت های زیاد مانند آتش مقاومت زیادی دارد و گازی از آن متصاعد نمی شود. کاشی پرسلانی یا همان کاشی گرانیتی نفوذ ناپذیر، متراکم و یکنواخت است و سطح آن به دلیل نبود حفره های بزرگ و ترک های ریز کاملا بهداشتی است. ترکیبات آلی و باکتری های حساسیت زا و بیماری زا، جایی برای تجمع در آن ندارند. کاشی پرسلانی در برابر شوینده ، اسید، باز، و سایر ترکیبات شیمیایی مقاومت بالایی دارد. همچنین لکه پذیری آن بسیار کم است و به راحتی تمیز می شود؛ فرسایش پرسلان کم است و در برابر سایش و رفت و آمد مقاوم است.

مواد اولیه مصرفی در تولید سرامیک پرسلان ، عمدتا مشابه کاشی های غیر پرسلانی است با این تفاوت که علاوه بر خلوص بالاتر، از برخی مواد اولیه خاص نیز استفاده می شود و تحت فشار بیشتری نسبت به سایرکاشی ها، پرس شده و شکل می گیرد؛ همچنین در محدوده زمانی طولانی تر و دامنه دمایی بالاتری نسبت به سایر کاشی ها پخت می شود که منجر به افزایش تراکم آن می شود و به خواص مطلوب تری دست می یابد.

پرسلان

این ویژگی ها امکان تولید محصولات با ابعاد بسیار بزرگ مثل 90*90،90* 120،90*180و ... را فراهم می کند. سرامیک پرسلان در فرودگاه ها، لابی ساختمان ها و هتل ها، نمایشگاه های ماشین، مراکز خرید، مراکز تجاری، سوپرمارکت ها و مراکز بهداشتی استفاده می شوند.

انواع پرسلان

پرسلان به طور عمده به دو دسته کلی لعاب دار و بدون لعاب تقسیم می شوند.

پرسلان بدون لعاب

این پرسلان تماما از یک ترکیب ساخته می شود و عاری از لایه لعاب می باشد و به صورت پولیش شده یا بدون پولیش وجود دارد. پرسلان فلفل نمکی در این دسته قرار دارد و از دانه های رنگی ساخته می شود که به صورت تصادفی درون بدنه توزیع می شود و درنتیجه به صورت چند رنگ دیده می شود. این بدنه ها به وسیله فرایند پولیش براق می شود. این نوع از پرسلان مقاومت بالایی در برابر سایش سطحی و عمقی دارد. مشکلاتی چون پریدگی لعاب را ندارد و دشواری اعمال طرح های متنوع از محدودیت های آن برشمرده می شود.

پرسلان لعاب دار

این پرسلان به وسیله لایه ای از لعاب پوشش داده می شود. لعاب های مختلفی از جمله لعاب مات، براق، پولیش و شوگرافکت برای این محصول به کار می رود. لعابی که پس از پخت به وسیله دستگاه های پولیش تا رسیدن به سطحی شبیه شیشه صیقل داده می شود و درخشندگی و انعکاس نور بسیار زیادی دارد لعاب پولیش نامیده می شود. تمامی این محصولات می تواند با سطوحی برجسته و روستیک یا به صورت کاملا مسطح و صاف برای کف و دیوار تولید شود.

کاشی پرسلانی رستیک

یکی از انواع کاشی های پرسلان که مورد توجه قرار می گیرد کاشی پرسلانی رستیک هستند. این کاشی پرسلانی دارای سطوح برجسته در بیسکوئیت می باشد که هنگام پرس در اثر برجستگی های قالب ( لاینر پانچ ) ایجاد شده است. فرم این برجستگی های پرسلان پس از طراحی و شبیه سازی سه بعدی، با اندازه های بسیار دقیق بر روی قالب های پرس پیاده سازی می شود. عمق این برجستگی تا حدود زیادی به کاربرد این کاشی پرسلانی و محل مصرف آن بستگی دارد. چنانچه این کاشی ها برای کفپوش مورد استفاده قرار بگیرد نمی تواند برجستگی ها و فرو رفتگی های بسیار عمیقی داشته باشدو به آن اصطلاحا پرسلان کف گفته می شود. اما چنانچه برای پوشش دیوار استفاده شود می تواند برجستگی هایی تا چند سانتی متر نیز داشته باشد و به آن پرسلان نما می گویند. در مورد کاشی پرسلانی رستیک بیشتر بخوانید.