کاشی

کاشی چیست؟

اصطلاح کاشی به دسته گسترده ای از محصولات سرامیکی گفته می شود که به عنوان پوشش بر روی دیوارها و یا فضای کف مورد استفاده قرار می گیرد. کاشی های سرامیکی انواع مختلفی دارند و پارامترهای مختلفی در تقسیم بندی آن ها موثر می باشد. لعاب دار بودن یا نبودن، رنگ بدنه سفید یا تیره، میزان تخلخل کم یا زیاد، پولیش دار یا بدون پولیش بودن از ویژگی هایی است که منجر به طبقه بندی انواع کاشی می شود. این کاشی ها با نام هایی چون کاشی دیوار تک پخت (مونوپروزا) یا دو پخت، کاشی پرسلانی دیوار، کاشی پرسلان کف ، کاشی رستیک و...عرضه می گردد.

کاشی

کاشی در ایران

کاشی در همه فرهنگ ها و تمدن ها مورد استفاده بوده و تاریخ به کارگیری آن ها به هزاران سال قبل برمی گردد.اولین قطعات شبیه کاشی به دست آمده از ایران سفال های متعلق به هزاره هشتم قبل از میلاد است. از دوران هخامنشی کاشی های لعاب دار بسیاری زیبایی از شوش و تخت جمشید بدست آمده است که نشان از قدمتی دیرینه از ساخت و به کار گیری کاشی در ایران دارد.

اجزای کاشی

کاشی ها معمولا از دو جز اصلی بدنه و لعاب تشکیل شده اند. بدنه کاشی ها متشکل از موادی چون رس ها، آهک و سیلیس می باشد که به کمک ترکیباتی که در دمای بالا تبدیل به مذاب شیشه می شود (شیشه سازها) متراکم می گردد. هر چه ناخالصی ها در این مواد بیشتر باشد رنگ بدنه قرمزتر و تیره تر است. هر چه مواد اولیه مرغوب تر و فرایند تولید و پخت دقیق تر باشد استحکام و اسکلت بدنه کاشی بیشتر شده و کیفیت کاشی بالاتر خواهد بود. لعاب یک لایه سخت و شیشه ای است که تمامی سطح کاشی را به صورت یک لایه نازک پوشش می دهد. این لایه نازک کاملا متراکم است و در مقابل مایعات نفوذ ناپذیر است و از ورود آب و شوینده ها به داخل کاشی جلوگیری می کند. این لایه نازک باعثدرخشندگی و زیبایی کاشی ها می شود و مقاومت آن ها را در مقابل مواد شیمیایی و سایش بالا می برد.

کاشی

انواع کاشی ها بر اساس جذب آب

افزایش وزن کاشی در اثر آبی که توسط خلل و فرج های (تخلخل) آن جذب می شود جذب آب نام دارد و از جمله عواملی است که بر خواص کاشی و در نتیجه بر انتخاب محل نصب آن تاثیر گذار است.کاشی ها را بر اساس این مولفه می توان به سه دسته ذیل تقسیم کرد:

  • کاشی با جذب آب بیش از ده درصد و با تخلخل زیاد : این کاشی به دلیل جذب راحت تردوغاب سیمانی برای نصب روی دیوارهای داخلی ساختمان مناسب است.
  • کاشی با جذب آب بین 3 تا 6 درصد و با تخلخل کم : این کاشی برای پوشش کف مناسب است و با واژه سرامیک شناخته و مصطلح شده است.
  • کاشی با جذب آب نزدیک به صفر و تخلخل بسیار کم : به این گروه از محصولات کاشی پرسلانی گفته می شود.